Tidig tussilago — än en gång vid Lilla Sand

Årets allra första? FOTO: ANIKA LASMANE SUNDBERG
Ingarö Publicerad 15:32, 30 januari 2023

• ”Som en kär vän” • ”Värmen i marken avgörande”

Ännu en gång har årets kanske första tussilago kikat fram på Lilla Sand vid Klacknäset på Ingarö. Denna gång var det Anika Lasmane Sundberg, till vardags konstnär och medlem i Värmdö konstnärer, som var framme med kameran.

– Vi har bott här i över 20 år, och varje år är man ute och kollar lite efter första tussilagon. Den är som en kär vän, säger hon.

NVP har flera gånger tidigare skrivit om den tidiga tussilagon just vid Lilla Sand, och biologen och Ingaröbon Lars-Åke Janzon har förklarat varför platsen lämpar sig så väl för blomman: 

– Det är värmen i marken som är avgörande, och den upprätthålls av rörligt markvatten under sanden. Trots att det är is kvar på strandkanten, så är det värme i den här hästskoformade sluttningen. Det är en helt otroligt bra lokal för tussilago, och dessutom helt naturlig.

Hanna Bäckman

 
Testa NVP Plus -1 månad för 1 krona

Testa NVP Plus -1 månad för 1 krona

Senaste nytt om Nacka och Värmdö
Sajt, app och e-tidning
Se erbjudandet här
x