Ett e-förslag från en medborgare om att utreda om och var det går att anlägga en discgolfbana i Värmdö fick positivt mottagande av kommunstyrelsen.
Kultur- och fritidsnämnden får nu uppdraget att genomföra en förstudie om var en discgolfbana kan anläggas i kommunen.
Förstudien ska titta på lokalisering, utformning och eventuella konsekvenser för näringsliv, ekonomi och miljö.
I det ursprungliga förslaget hoppades man på en 18-hålsbana, men i det första svaret om att ta upp e-förslaget bedömde förvaltningen att det finns förutsättningar för en bana med 9–12 hål (korgar).
Discgolf är ”golf” med frisbee eller disc, där man ska få sin medhavda disc i en korg på så få kast som möjligt. Oftast är banorna betydligt enklare och kortare än normala golfbanor, inte sällan är det gratis och de ligger oftast i kommunala parker och skogar. Även om den finns som tävlingssport är det främst som spontanidrott den blivit stor i Sverige.
Det finns cirka 140 discgolfbanor i Sverige, varav några få är betalbanor.
Liknande medborgarförslag har varit uppe i Nacka kommun, både i Tollare och Duvnäs Utskog, men de har inte utmynnat i några banor.
Tyresö, Skarpnäck och Tantolunden är platserna för de tre discgolfbanor i närheten som byggts de senaste åren.