Nacka knappar in i botten efter bortaseger

Erica Klevbo, tremålsskytt. FOTO: NVP:s ARKIV
Sport Publicerad 13:00, 30 januari 2023

• Tre mål av Erica Klevbo – avgjorde straffläggningen • Landslagsdags för Vilde Rundfloen

Nacka IBK:s damlag stretar på i botten av högsta serien. I helgen var laget nära att vinna alla tre poäng i bortamatchen mot Lund, men fick nöja sig med att ta hem två poäng efter att Erica Klevbo avgjort i straffläggningen efteråt.

Nacka vann med 6–5, men hade 5–3 med en minut kvar att spela, då Lunds Emilie Rosenqvist gjorde två mål på en halvminut.

Tidigare i matchen var det Nackas som dominerade. Erica Klevbo gjorde 0–1 och 0–2 i första perioden, Cornelia Jansson gjorde 0–3 och Madeleine Sehlin 1–4. Och när Ida Hultman gjorde 3–5 efter 16 minuter såg det riktigt bra ut för Nacka.

Nu fick Nacka två poäng med sig hem och ligger nu tre poäng från Karlstad på säker mark.

Nästa match är hemma mot Falun, men efter ett längre landslagsuppehåll då Sverige spelar VM-kval i Lettland. Nackas lagkapten Vilde Rundfloen finns med i VM-kvaltruppen.


 
Testa NVP Plus -1 månad för 1 krona

Testa NVP Plus -1 månad för 1 krona

Senaste nytt om Nacka och Värmdö
Sajt, app och e-tidning
Se erbjudandet här
x