Frågan kom för mer än två år sedan. Nu kan konsthallen Artipelags chefskonditor Annie Hesselstad berätta det hon fått hålla hemligt så länge: Att det är hon som gör årets dessert på Nobelbanketten.
I mars 2020 fick Annie Hesselstad ett samtal från Nobelstiftelsen, med frågan om hon ville skapa desserten på Nobelbanketten. Efter lite betänketid svarade hon ja.
– Det fanns inget alternativ, säger hon i ett pressmeddelande.
Nu, två och ett halvt år senare, får hon äntligen berätta. På kvällen den 10 december kommer gästerna på banketten i Blå hallen att avsluta middagen med en dessert som hon skapat. Exakt vad de ska få är dock fortsatt hemligt, förutom att rätten kommer att innehålla plommon.
– Det är en lite bortglömd och underskattad frukt. Redan i slutet av sommaren kärnades 70 kilo plommon från Österlen ur och frystes styckvis, och de ska nu användas och kommer spela en stor roll i desserten. Även skalen kommer tas till vara i torkad form, säger Annie Hesselstad i pressmeddelandet.
Till sin hjälp för att skapa desserten har hon haft konditorn Magnus Johansson, som gjorde Nobeldesserten 2006–2011.
– Det känns dessutom riktigt bra att jag har fått välja sju konditorer som kommer arbeta med mig i bankettköket.