Sista veckan i juli ska ”Den långa vandringen” genomföras. Då ska tio äventyrslystna personer med funktionsvarianter rulla de nio mil långa Vasaloppsleden i terrängrullstolar, under sju dagar i sträck.
Som en uppvärmning för de nio milen arrangeras en längre tur i Nackareservatet på lördag i ett arbete för att tillgängliggöra naturpromenader för personer med funktionsvariationer.
Med start i Björkhagen och mål på Erstaviksvägen i Älta ska initiativtagaren Anders Andrae och nio andra funktionsnedsatta rulla cirka 11 kilometer på gångvägar i reservatet.
Projektet stöds av Naturvårdsverket och syftar till att få fler människor att prova på och se värdet med friluftsliv och finansieras av svenskt Friluftslivs projekt ”Luften är fri”.