Stefan Saläng, FP i Nacka.
FOTO: Jenny Frejing
FP i Nacka: ”Infrastrukturen en allt mer akut fråga”
Val 2010
09:05 | 07 juli 2010
Folkpartiet är majoritetspartiet som ofta går sin egen väg och inte drar sig för att kritisera allianskollegorna. Ofta har kritiken gällt stadsbyggnadsfrågor, men man är nöjd med skatte- och skolpolitiken.
I valet 2006 fick Folkpartiet i Nacka 5 315 röster. Det motsvarade 10,76 procent och gav partiet 7 av kommunfullmäktiges 61 mandat.
Vid sidan om de låga skatterna och hög kvalitet i skolorna är kommunalrådet Stefan Saläng, FP, mest nöjd med att Nacka kunnat möta det snabbt växande behovet av förskoleplatser de senaste åren.
Att förnyelseplaneringen i Boo tagit ny fart, att man satsat förebyggande på ungdomar och att man byggt om, men inte sålt, Ektorpshemmet hamnar också på plussidan. Och så blir Skuruparken naturreservat så småningom.
– Den frågan har vi drivit genom många kriser, säger Stefan Saläng.
Tunnelbana behövs
Folkpartiet tycker att kommunen ska fortsätta tillåta privata skolor, förskolor, hemtjänstföretag och äldreboenden att etablera sig och att kommunens ansvar är att sköta tillsyn och uppföljning. Däremot tycker han inte om att den kommunala hemtjänsten avvecklades helt.
– Det är en olycklig tolkning av valfrihet att inte kunna välja ett kommunalt alternativ.
Den fråga som ökat mest i betydelse sedan förra valet tycker han är infrastrukturen.
– Nacka har haft en hög ambition vad gäller antalet innevånare. Vi har hängt med, utom vad gäller kolltektivtrafiken och vägarna. Läget för dem blir allt mer akut.
FP tycker att Saltsjöbanan ska rustas istället för att konverteras. Tvärbanan ska förlängas till Sickla. Tunnelbana behövs och måste börja planeras nu. Och en ny Skurubro måste till. Hänger inte infrastruktur och service med måste kommunen dra i bromsen.
– Tillväxt är inget egenvärde. Nacka måste växa balanserat.
Älgö ett ekonomiskt moras
Det är främst i stadsplanefrågor som FP haft en kritisk hållning till många av majoritetens beslut. Som Kvarnholmen, där man inte tycker att beslutsunderlaget är tillräckligt, att trafiken vid Vikdalsmotet blir ett problem och att naturvärden i Ryssbergen hotas av den dyra bron, som helt ska bekostas av Nackabornas skattepengar.
Älgö förskräcker också:
– Vi var oroliga för hur det skulle bli med medborgarinflytandet och nu visar det sig att det slutar i ett ekonomiskt moras – dyrt både för kommunen och fastighetsägarna. Älgö blir en exklusiv villastadsdel utan blandbebyggelse.
I dessa frågor har man drivit en egen linje, men inte fått gehör.
– I praktiken har moderaterna egen majoritet i Nacka. Att M har alla ordförandeposter i nämnderna är inte lyckligt, processerna inom moderaterna blir viktigare är samarbete mellan partier.
Tre frågor till Stefan Saläng
Ni kallade det låga byggandet av hyresrätter ett misslyckande redan 2006. Fortfarande blir de inte fler.
– Det byggs orimligt få hyresrätter och det beklagar vi. Inför alla projekt har vi väckt frågan för att få in hyresrätter, och jag tror att kommunen har verktyg för att påverka byggherrarna, men vi får inget gehör. Samhället mår bra av olika upplåtelseformer och hyresrätter tillhör det moderna samhället. Idealet är inte att alla äger sitt boende.
Ni vill vända utvecklingen och ta ansvar för miljön. Vilka är problemen i Nacka och hur ska ni agera?
– Magnituden i de här frågorna gör att vi måste hålla fortsatt högt tempo. Vi har agerat kraftfullt, men vi tycker att Nacka borde gjort mer redan. Det är en omställning och den måste prioriteras och påskyndas. FP har tagit initiativ till naturskydd och vi levererar de reservatsbildningar vi utlovat. Energihushållning är en ofantlig agenda.
Ni driver ofta en egen linje inom majoriteten. Är ni egentligen ett oppositionsparti?
– FP är ett alliansparti på riksplanet och i länet och är det även i Nacka. Samarbetet har fungerat bra i skolpolitiken och i skattepolitiken. Vi vill ha en låg skatt, men vill inte sänka på kvalitetens bekostnad.
Lennart Spetz
lennart.spetz@nvp.se