Kontakta NVP Tipsa NVP Om NVP Tisdag 22 maj 2012
FOTO: Petra Eriksson
Val 2010 17:20 | 28 april 2010 Femma ut i partiledarparaden på Nacka gymnasium var statsminister Fredrik Reinfeldt, M. Budskapet till förstagångsväljarna var tydligt: Det är viktigt att jobba.
Det var under rop och busvisslingar som statsministern och hans följe tågade in genom Nacka Aula på onsdagseftermiddagen. – Ni verkar vara uppvärmda och på gott humör, inledde Fredrik Reinfeldt, som är den förste svenska statsministern som besöker skolan. – Låt oss testa hur många som har tänkt att rösta i höstens val, fortsatte han varpå händer från nästan samtliga sexhundra åhörare sträcktes i luften. Glesare var resultatet när Fredrik Reinfeldt sedan undrade vilka som redan nu vet vad de ska rösta på. – Allra viktigast tycker jag att jobben är. Drivkrafterna för jobb ska vara tydliga i samhället, det ska synas i plånboken, sa han. Han aviserade även fortsatt sänkta arbetsgivaravgifter för att ”sänka trösklarna” för unga, gamla och asylsökande på arbetsmarknaden. Vidare betonade Fredrik Reinfeldt att moderaternas politik ska fokusera på att uppmuntra entreprenörskap och en skola som tar hänsyn till varje elevs egenskaper. Efter en rungande applåd var det dags för statsministern att grillas av eleverna. Han var imponerad över frågorna, trots en smått spydig kommentar om att en del av elevernas statistiska underlag var vinklat. När Mona Sahlin var här garanterade hon att aldrig samarbeta med Sverigedemokraterna. Kan du lova samma sak? – Jag tänker inte samarbeta med dem. Men vi ska akta oss för att bekämpa dem med en usch och fy-mentalitet. Det göder den här typen av partier. Vi ska istället se till att åtgärda de problem som de profiterar på. Vid årsskiftet utförsäkrades ett stort antal sjukskrivna människor. Kan du se mig i ögonen och lova att en röst på dig inte stödjer omänsklig behandling? – Ja, det kan jag. För en del har det varit en tuff prövning på det sätt som du beskriver. Mitt löfte är att stå för en arbetslinje som gör att så många som möjligt kan jobba. Det utan att det blir omänskligt. Vi har gjort en gjort en ändring för att säkerställa det. Jag undrar om du tycker att det finns en informell kvotering av män till börsbolagens styrelser? – Ja, det finns absolut. Det finns skillnader mellan män och kvinnor. Män äger mer, tjänar mer och jobbar större del av livet än kvinnor. Men killar som går i skolan får passa sig. Det går väsentligt bättre för tjejer i dag. Vi får se om det kan förändra situationen. Kan vi förvänta oss ytterligare skattesänkningar om Moderaterna vinner valet? – Mitt löfte till svenska folket kommer att vara i tre steg. Först ska det vara ordning i de offentliga finanserna, sen ska vi göra en kvalitetssäkring av välfärden. Som ett tredje steg är jag beredd att göra ytterligare skattelättnader. Borde inte er nästa uppgift som det nya arbetarpartiet vara att avskaffa monarkin och låta kungafamiljen jobba? – Jag tycker att Sverige ska förbli en konstitutionell monarki. Det är så att kungafamiljen i sin helhet visst jobbar. De öppnar dörrar och sätter Sverige på kartan genom sina statsbesök.
Petra Eriksson petra.eriksson@nvp.se
Val 2010/Värmdö 3 DAGAR KVAR Osäker på valet? Värmdöborna frågar. Politikerna svarar.
07:53 | 16 september 2010 | 1 Kommentar |
Val 2010/Värmdö 4 DAGAR KVAR Vi lät värmdöborna ställa frågorna som kan avgöra valet. Här är svaren.
07:53 | 15 september 2010 | Läs och kommentera |
FOTO: Svenska grafikbyrån
Val 2010/Värmdö I Munkmora röstade bara 68 procent av invånarna i kommunalvalet 2006. Är det upp till partierna eller kommunen att få medborgarna att gå och rösta?
06:34 | 31 augusti 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010/Skärgården Flera Nämdöbor kommer att bege sig till Runmarö för att rösta eftersom de inte är nöjda med tillsättningen av valförrättare. Striden har en långtgående konflikt bakom sig, en strid som kan leda till att vallokalen försvinner i framtiden.
09:55 | 30 augusti 2010 | 12 Kommentarer |
FOTO: Jenny Frejing
Val 2010 I går, måndag, demonstrerade Värmdös ledande politiker sitt handlag med hästar under ett jippo vid Siggesta gård. Typiskt trams i valtider, tycker många – men inte Lars Bryntesson, S: – Ett utmärkt sätt att avdramatisera politiken och se människorna bakom den.
11:00 | 24 augusti 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Nacka Nackas vallokaler är tillräckligt anpassade för funktionshindrade. Det svarar kommunen Diskrimineringsombudsmannen, DO, efter en anmälan från en man med funktionsnedsättning.
11:00 | 20 juli 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Pensionärer, feminister, ”nationalister” och nykterister. Det är en brokig skara som vill slå sig in bland de etablerade partierna i höstens kommunval.
14:21 | 22 juni 2010 | 1 Kommentar |
Val 2010 Statsvetaren Daniel Helldén menar att alla utmanarpartier har en chans att ta sig in i kommunfullmäktige. Men det finns bara utrymme för ett parti till i varje kommun, eller på sin höjd två.
14:18 | 22 juni 2010 | 1 Kommentar |
Val 2010 Benny Haag, språkrör för Spritpartiet.
14:12 | 22 juni 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Johan Wouters, ordförande för SPI i Nacka.
14:05 | 22 juni 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Petra Wallin, ordförande för FI i Värmdö.
13:54 | 22 juni 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 David Bergqvist, ordförande för SD i östra Stockholms län.
13:26 | 22 juni 2010 | 1 Kommentar |
Skärgården Centerpartiet i landstinget föreslår en ny Waxholmslinje mellan Blidö i norr och Utö i söder med start sommaren 2011.
11:00 | 08 juni 2010 | Läs och kommentera |
Nacka/Värmdö Både Kristdemokraterna och Miljöpartiet föreslår nu att SL-kortet även ska gälla på Waxholmsbåtarna. Det är inte fråga om valfläsk säger deras företrädare, samtidigt som båda partierna i nuläget saknar mandat att genomföra vad de lovar.
Värmdö Inför Världsmiljödagen i lördags passade Vänsterpartiet på att göra en manifestation för kollektivtrafiken redan i fredags.
11:00 | 08 juni 2010 | 3 Kommentarer |
Nacka Klyftan mellan antalet hyresrätter och bostadsrätter har ökat i Nacka under mandatperioden. Resultatet väntas bli att drygt sex procent av alla nybyggda lägenheter kan hyras.
11:01 | 01 juni 2010 | Läs och kommentera |
Nacka/Värmdö Trots bostadsbrist har varken Nacka eller Värmdö ännu antagit de lagstadgade riktlinjerna för bostadsbyggande. Men enligt de styrande politikerna har det inte spelat någon roll under mandatperioden.
11:00 | 01 juni 2010 | Läs och kommentera |
Anne-Lie Boström och Lisa Sommar kan tänka sig att betala för att åka över en ny Skurubro, så länge kostnaden är rimlig.FOTO: Jenny Frejing
Värmdö Vill ha en bro. Men vill inte betala för den. Nu har Värmdös invånare sagt sitt om den framtida Skurubron.
Lennart Spetz/Fredrik Hjerling
Strasbourg För ett år sedan klev två Nackabor rakt in i Europapolitiken. En har fokuserat på fiske. En har satsat all energi på internetfrågor. Miljöpartiets Isabella Lövin och Piratpartiets Christian Engström, båda från Saltsjö-Boo, tycker att de haft inflytande under sitt första år som EU-parlamentariker.
FOTO: Socialdemokraterna
Nacka Om 15 år och 10 miljarder kronor hoppas Socialdemokraterna på att öppna den första tunnelbanestationen i Nacka.
15:18 | 27 maj 2010 | Läs och kommentera |
Partierna i Nacka.FOTO: Lennart Spetz
Val 2010/Nacka Medelåldern för de kandidater som ställer upp i valet till kommunfullmäktige i Nacka skiljer sig upp till 16 år mellan olika partier.
11:36 | 26 maj 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Sett till fördelningen mellan män och kvinnor har fyra av Nackas partier en helt jämn fördelning, om man tittar på partiernas tio översta kandidater på valsedlarna.
11:35 | 26 maj 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Inför kommunvalet i höst är bara fyra av valsedlarnas 70 toppkandidater under 35 år. Ungdomarna flyttar, tror politikerna. Här är andra delen i NVP:s granskning av Värmdöpartiernas valsedelskandidater.
11:15 | 26 maj 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö Centerpartiet vill skrota det politiska dubbelkommandot och alliansens egna köp-säljsystem för skolan. – Vi har förlorat tron på organisationen, säger Henrik Paulsen, ordförande i Värmdö Centern.
09:04 | 26 maj 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö Den kommunpolitiker i Värmdö som 2008 straffades för barnpornografibrott avsäger sig nu sina uppdrag i kommunen och drar tillbaka sin kandidatur till höstens val.
16:22 | 25 maj 2010 | 2 Kommentarer |
FOTO: Arkivbild lars tegman
Nacka Arbetet med att hitta den aktör som ska göra en vägutredning om Skurubron är igång. Samtidigt togs frågan om broavgifter upp i riksdagens frågestund förra veckan.
14:06 | 25 maj 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö Köp in tjänstecyklar och subventionera SL-korten till samtliga anställda i Värmdö kommun. Förslagen är Miljöpartiets.
08:45 | 13 maj 2010 | 1 Kommentar |
En upprörd Annika Andersson Ribbing, S.FOTO: Jenny Freijing
Värmdö Många hårda ord haglade mellan partierna under förra veckans utbildningsnämnd i Värmdö kommun. Debatten handlade om huruvida pengar skulle satsas på en genomlysning av skolan eller om miljonerna istället skulle gå direkt till den verksamhet som utstått så mycket kritik.
14:02 | 11 maj 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö Köp in tjänstecyklar till kommunanställda och inför en bilfri dag i Gustavsberg. Det föreslår Yvonne Blombäck, MP i Värmdö, i en motion.
11:00 | 11 maj 2010 | Läs och kommentera |
Fanny Lundgren, Tove Freiij och Ida Mellström.FOTO: Jenny Freijing
Val 2010 Reinfeldt var dryg och Sahlin var torr. I förra veckan avslutades partiledarparaden på Nacka gymnasium. NVP lät tre förstagångsväljare bedöma politikernas prestationer.
FOTO: Elisabeth Ubbe
Värmdö Sommarlovsgaranti, jobb till alla mellan 20 och 24 år och 800 nya hyresbostäder. Det lovar Socialdemokraterna i Värmdö om de får styra Värmdöskutan från i höst.
08:01 | 11 maj 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 MP, S och V skapar en samlad opposition i Nacka. Vård, skola och stadsplanering blir viktiga områden för samarbete.
11:00 | 04 maj 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Det är mindre än ett halvår kvar till valet och ledamöter till kommunfullmäktige ska väljas. NVP har granskat i vilken kommundel de etablerade partiernas valkandidater bor. Flest hör hemma på Värmdölandet. Bara ett fåtal bor i skärgården.
09:03 | 04 maj 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Trots att Boo är Nackas näst största kommundel återspeglas det inte på valsedlarna. Däremot duggar det tätt med toppkandidater från Sickla. Är det en tillfällighet eller resultatet av ett arv inom Nackapolitiken?
09:00 | 04 maj 2010 | Läs och kommentera |
FOTO: Moderaterna i Nacka
Nacka Moderaten Linda Norberg, 24, blir ny ordförande för Nackas utbildningsnämnd.
17:12 | 30 april 2010 | Läs och kommentera |
FOTO: Pressbild, Carl Liundborg
Nacka Under tisdagens styrelsemöte på SL la miljöpartisten Yvonne Blombäck fram förslaget att Saltsjöbanans tåg ska utrustas med ”kjolar” för att minska bullret. – Jag kan inte tänka mig något billigare sätt, säger hon till nvp.se.
15:19 | 28 april 2010 | Läs och kommentera |
Nacka En kommunal omröstning om Förbifart Stockholm. Det föreslår Nackas kommunalråd Erik Langby, M. Men utspelet sågas av statsministern.
14:18 | 25 april 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö/Nacka Nu får Värmdöpolitikernas motstånd mot avgifter på den nya Skurubron stöd på länsnivå. Socialdemokraterna i Stockholms län har enats om att ta avstånd från den så kallade ”Langby-skatten”.
Uppdaterad 13:48 | 06 augusti 2010 | Läs och kommentera |
FOTO: Carl Lundborg
Val 2010 Arbetslöshet, FRA-lagen och skolan stod på agendan när Nacka gymnasiums förstagångsväljare frågade ut Socialdemokraternas partiledare. Jämförelserna med Alliansen blev många.
15:54 | 19 april 2010 | Läs och kommentera |
FOTO: Pawel Flato, Fredrik Hjerling, Niklas Palmklint
Val 2010 Med start på fredag får Nacka gymnasiums över tusen förstagångsväljare chansen att ställa riksdagspartierna mot väggen. Först ut att äntra aulans scen är Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund.
08:13 | 15 april 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö En man lämnar, en man tar över. Stellan Folkesson är namnet på Värmdös nye kommundirektör från och med februari nästa år. Därmed är den stora manliga dominansen på chefs- och ordförandeposter inom Värmdö kommun intakt.
12:05 | 13 april 2010 | Läs och kommentera |
Saltsjöbaden/Fisksätra Det kommer att bli förbjudet för fritidsbåtägare att tömma sitt toalettavfall i vattnet. Det slog miljöminister Andreas Carlgren, C, fast under måndagens besök i Saltsjöbaden.
15:46 | 12 april 2010 | Läs och kommentera |
Val 2010 Moderaterna i Nacka har låtit göra en opinionsundersökning där Nackabor fått svara på frågan ”Vad tycker du om beslutet att modernisera Saltsjöbanan så att turtäthet och antalet sittplatser ökar?”.
15:01 | 01 april 2010 | Läs och kommentera |
Värmdö Diskussionerna kring Gustavsbergsbadets inträdesavgifter har varit heta, både i NVP och på Facebook. Nu satsar Socialdemokraterna på att göra dem till en valfråga. – Alla ska ha råd att gå till badhuset, säger Annika Andersson Ribbing, S.
12:00 | 01 april 2010 | Läs och kommentera |
Alla distrikt, klockan 03:10: 37,7% 5,6% 8,2% 4,8% 27,9% 3,0% 8,9% 0,5% 3,3% Övr. 0,1%
En ny Skurubro är en av de hetaste valfrågorna. Hur tycker du som Värmdöbo att den ska finansieras?
Med broavgifterMed statliga medel
Vill du möta dina politiker eller diskutera valfrågor med andra. Se NVP:s kalender med lokala debatter och evenemang inför valet.
Kommunstyrelser, kommunalråd, kommunfullmäktige. Hur funkar en kommun egentligen?
Har du bestämt dig för vad du ska rösta på i Värmdös kommunalval?
Ja, jag har bestämt migNja, jag velarNej, ingen aningJag ska inte rösta
Hur många får rösta i kommunvalet i Värmdö och vad är ett mandat?
Centern Folkpartiet Kristdemokraterna Miljöpartiet Moderaterna Socialdemokraterna Vänsterpartiet
Alla distrikt, klockan 03:10: 44,3% 3,8% 11,4% 3,7% 16,7% 3,5% 9,0% 4,8% 1,8% SPI 0,2% Övr. 0,8%
En ny Skurubro är en av de hetaste valfrågorna. Hur tycker du som Nackabo att den ska finansieras?
Reinfeldt var dryg och Sahlin var torr. Det tyckte tre elever efter partiledarnas besök på Nacka gymnasium.
Möt ”Nackas EU-parlamentariker”, Miljöpartiets Isabella Lövin och Piratpartiets Christian Engström, båda från Boo.
Flest toppoliker från Sickla - få från Boo
Har du bestämt dig för vad du ska rösta på i Nackas kommunalval?
Centern Folkpartiet Kristdemokraterna Miljöpartiet Moderaterna Nackalistan Socialdemokraterna Vänsterpartiet
Hur många får rösta i kommunvalet i Nacka och vad är ett mandat?
Creative director: John Bark | Formgivare: Ivica Prgomet
Producerat av