Planen: Slå tillbaka mot stormarknaderna
Nacka
15:25 | 11 september 2012
Sickla köpkvarter, Ica Maxi och Nacka Forum. Tre köpmagneter som dragit till sig kunder från kommunens lokala centrum. Nu ska trenden vändas.
Sicklaön 195
Boo 75
Saltsjöb./Fisks. 68
Älta 36
Vid index 100 är inflödet lika stort som utflödet. Siffrorna gäller dagligvaruhandeln.
Siffrorna är från Handelns utredningsinstitut och togs fram 2010.
”Nej, jag handlar inte här.”
En efter en svarar samma sak vid NVP:s minienkät under bilturen runt i Älta. Butikerna på orten anses för dyra, eller för små, eller har för litet utbud.
– Det är så det har blivit. Man har satsat på stora köpcentrum och då åker folk dit. Men då dödar man möjligheten att utbudet ska finnas någon annanstans, säger Magnus Reinhed.
Han är Ica-handlare i centrum sedan 18 år tillbaka. Butiken går bra, och lever på sina lojala kunder. Men runt omkring syns tomma lokaler.
– Man måste satsa på ett bra ställe för all handel i Älta. Inte flera. Man pratar om att få ner bilåkandet, men presenterar inga konkreta åtgärder.
För några år sedan fick konsulterna WSP i uppdrag att studera handeln i Älta. Anledningen var planerna på en ny handelsplats med Ica-butik intill Tyresövägen. Konsulterna kom till en klar slutsats: Ältaborna åker iväg när de ska köpa mat.
Hade orten haft samma inflöde som utflöde av kunder hade betyget blivit 100. Istället blev utfallet 36, att jämföra med 195 för Sicklaön. Konsulterna kunde konstatera att Ältaborna tog bilen till Sickla köpkvarter eller Tyresö centrum när de skulle fylla kylskåpet.
Trots att Älta växer mycket har fortfarande ingen handelsplats uppförts. Planerna skrinlades hösten 2011 när en protestlista med nära tusen underskrifter överlämnades till politikerna.
Helomvändning
Sedan dess har kommunen gjort en helomvändning.
– Frågan är om du i dag kan hitta någon som politiskt vill driva den idén.
Det säger kommunalrådet Jan-Eric Jansson, KD. Han har länge varit en ivrare för en satsning på Nackas lokala centrum, som han gärna ser byggs om till orter av småstadskaraktär. Länge i mot-vind. Nu i medvind.
– Det är ett förnyat intresse för de här centrumen som inte fanns tidigare.
Trenden i Sverige är att barnfamiljer handlar mindre på stormarknader och mer i närbutiker, vilket en undersökning från analysföretaget GFK tidigare i år visade. Miljötänkande och bensinpriset nämns som viktiga faktorer till förändringen.
I kommunens nya översiktsplan från i somras är punkten ”Utveckla Nackas lokala centra och deras omgivning” högprioriterad. Här står bland annat att ”människor behöver nära tillgång till olika verksamheter”.
Stadsbyggnadsdirektören Anders Ekengren förklarar:
– Utmaningen är att hantera växande trafik. Då är det viktigt att koncentrera nybebyggelse till lägen med bra kollektivtrafik, och hålla dagligvaruhandeln lokal. Vi ska se till att man har tillräckligt bra underlag för att butikerna kan överleva.
Vill se samlande kraft
Näringslivsdirektören Anders Börjesson vill ta det ett steg till.
– Vi behöver en metod för hur man jobbar med det här, och en person som jobbar systematiskt med den stora bilden. Det gäller alla lokala centrum, säger han.
Konkret innebär det att bostäder ska byggas på kommunens mark vid centrumen. För Ältas del ska en rapport presenteras i början av nästa år. Fastighetsägaren Wallenstam och kommunen arbetar här sida vid sida.
Jan-Eric Jansson, KD, har en klar bild av hur han vill att det ska se ut.
– Som det är nu är det inte attraktivt. Folk tycker att det är viktigt med ett centrum, och det är viktigt för sammanhållningen, men få går dit. Jag vill se småstadsstilen. Sedan tycker jag att man ska ha en idrottshall där, en förskola, skola, alla funktioner som behövs.
Och vad hände med handelsplatsen på Tyresövägen? Wallenstam, som drivit idén, säger så här, genom vice vd:n Mattias Aronsson:
– Den är inte en prioriterad fråga just nu. Vi har valt att titta på detta ur ett större perspektiv, och utveckla de delar som finns i dag.
Jörgen Löwenfeldt
Det här händer i ditt centrum
Orminge centrum:
Nya Orminge ska enligt kommunen vara varierat, tryggt och nära. Planerna rymmer bland annat en ny bussterminal, bostäder, fler matbutiker, gym och motionsanläggningar. Härnäst ska Nacka utveckla sitt planprogram för området.
Saltsjöbaden centrum:
Miljö- och stadsbyggnadsnämnden ska i morgon, onsdag, besluta om en man ska inleda en plan för omvandling och förtätning av centrumområdet. Det innebär fler bostäder.
Ektorps centrum:
Centrumägaren och Nacka kommun diskuterar för närvarande en förtätning av Ektorps centrum med bostäder och upprustning av torg och trafikmiljöer. Livsmedelsbutiken Matboden förs annars fram som en förebild, då den trots närhet till Ica Maxi på fem år mångdubblat sin omsättning.
Fisksätra centrum:
Ett program för Fisksätra går snart ut på samråd. Även här föreslås nya bostäder, främst vid stationen och centrum. Syftet är att göra området inbjudande och tillgängligt.
Finntorps centrum:
Ligger mycket nära Sickla köpkvarter. Kommunen ser därför att centrumet måste erbjuda kompletterande verksamhet. Vissa diskussioner förs om att bygga bostäder centralt.
Björknäs centrum:
Inget planeringsarbete pågår i området just nu.
I översiktsplanen står att alla lokala centra ska utvecklas.
Jörgen Löwenfeldt
jorgen.lowenfeldt@nvp.se