Jessica Karlsson, Therese Irmalm, Katrin Brandberg och Magnus Östergren har fullt sjå att få en stock genom ett nät. Det går så där.
FOTO: Nadia Enedahl
”Det som händer på jobbet syns här också”
Älta
17:06 | 21 augusti 2012
När kollegorna ska sparkas igång efter semestern finns många valmöjligheter. NVP följde med ett gäng lärare, vars kick-off på Äventyrsbanan i Älta handlar mer om samarbete och gruppdynamik än om mat och öl.
Det börjar med en stock. Där ska sju kollegor rada upp sig. Sedan ska de gruppera sig utifrån var de varit på semester, från norr till söder.
Efter en trevande start, uppstår snart skratt och spontana kramar, när kollegorna, som jobbar på Mimers gymnasium i Täby, ska ta sig förbi varandra utan att nudda mark.
Uppvärmningen är klar. Nu väntar en rad övningar i skogen: hoppa på träbitar i nummerordning, få en stock genom ett repnät, kasta bollar till varandra, med förbundna ögon göra en kvadrat av ett rep.
Allt har ett högre syfte än att bara vara kul. Övningarna prövar deltagarnas samarbetsförmåga, stresshantering och gruppdynamik. Efter varje omgång går Anita Rostén, vd för Äventyrsbanan, igenom vad som skedde med gruppen under arbetet och frågar vilka lärdomar de kan dra.
”Man lärde sig att lita på varandra” och ”Vi borde stanna upp mer och tänka igenom saker tillsammans” är två av de svar hon får.
Anita Rostén är noggrann med att påpeka för deltagarna att de inte är med i någon tävling, och att hon inte är domare. Här handlar allt om att få djupare insikter om hur gruppen fungerar, och att ta med sig slutsatserna tillbaka till arbetsplatsen.
Det är högsäsong på teambuildingen vid Äventyrsbanan. Många arbetsplatser vill anordna sin kick-off i skogs-området utanför Älta. Hit letar sig alla möjliga yrkeskategorier.
– På 80- och 90-talet var det mycket IT-konsulter. Det var där pengarna fanns, och teambuildning hade precis blivit trendigt. Men i dag har vi grupper med såväl lastbils-chaufförer som städare, säger Anita Rostén.
Märker du skillnad mellan hur olika grupper tar sig an uppgifterna?
– Ja, det är jättestora skillnader. Vi planerar dagen utifrån vad vi fått veta i förväg.
Kan en del deltagare vara negativt inställda till att bli påtvingade skogsaktiviteter?
– Många tänker nog så i förväg, och första övningen kan vara svår att få igång. Men allt här är väldigt genomtänkt, man ”luras” in i att vara med. Genom åren har vi ledare lärt oss att ställa rätt frågor. Vi ser tydligt hur gruppen mår. Det som händer på arbetsplatsen syns ju här också.
”Allt bättre chefer”
Anita Rostén tror att det blir allt mer ovanligt att chefer tänker att det räcker med middag och öl på en kick-off.
– Det är på väg åt rätt håll. Chefer och ledare blir bättre och bättre. De inser att det kan behövas något för att få en effektivare grupp.
Om man bara vill att personalen ska få ta det lugnt, då?
– Det är inte fel att slappna av, men då handlar det inte om teambuilding.
Läraren Jessica Karlsson, som ingår i gruppen från Mimers gymnasium, håller med.
– En bra kick-off har fokus på samarbete. Man ska få chansen att jobba ihop sig. En dålig är när det finns en massa sprit och för lösa ramar. Det kan vara trevligt, men det har inget syfte för yrket, säger hon.
Lärdom: Tänk efter före
Margareta Nordwall Ghetu är biträdande rektor på skolan och den som bokade kick-offen.
– Vi är en ganska nystartad skola som först nu är fullt utbyggd. Så då var det lämpligt att jobba ihop gruppen. Det blir en chans att upptäcka förmågor hos kollegor som man kanske inte har sett i arbetet hittills.
Vad fick du med dig för lärdomar?
– Att det är bra att ta ett steg åt sidan och tänka till, istället för att göra brandkårsutryckningar. Man har inte alltid så bråttom som man tror.
Hanna Bäckman
”Viktigt att bearbeta, tänka och diskutera”
NACKA
Gör något som har koppling till jobbet, se till att alla kan vara med och låt kollegorna själva diskutera. Det är konsulten My Schüldts råd till de chefer som planerar en kick-off.
Nackabon My Schüldt är konsult inom ledarskap och lagutveckling och skrev förra året en boken ”Medarbetare och motarbetare”, om hur man kommer till rätta med missnöjesklimat på jobbet. Hon ser tydliga poänger med en kick-off.
– Den kan öka tydligheten på en arbetsplats, ge energi utanför jobbet och leda till bättre relationer mellan kollegorna.
Tydlig koppling till jobbet
En bra kick-off, tycker My Schüldt, har en tydlig koppling till det jobb man ska utföra tillsammans.
– Det kan handla om att samlas för att förstå det gemensamma målet. Men det är viktigt att inte bara höra, utan att även få göra, det vill säga bearbeta, diskutera och tänka. Det kan också vara bra att komma till en ny miljö, där man i lugn och ro kan samla tankar.
Hon ger ett exempel, taget från verkligheten, på en dålig kick-off:
– Det var en kille som berättade att man på hans arbetsplats brukade ses på ett hotell, snacka lite, supa skallen av sig och sedan åka hem. Det är förhoppningsvis inte så vanligt.
– Sedan är det inte lyckat när man hittar på aktiviteter som inte alla kan vara med på, som att man ska paddla kanot, när en kollega sitter i rullstol. Eller att man ska upp på ett berg när någon har ont i benet, tillägger My Schüldt.
Hanna Bäckman
hanna.backman@nvp.se