Fredrik Josefsson fick ett lönelyft när han gick från att vara konsult till att bli informatör på Nackas stadsbyggnadsservice.
FOTO: Jenny Frejing
Nackaanställda i lönetopp efter privatiseringar
Nacka
15:04 | 28 maj 2012
Kommunanställda i Nacka kan skatta sig lyckliga. En ny undersökning visar att de ligger tvåa i landets löneliga.
– Tar man bort de som har lägst lön får man upp snittet, konstaterar Kommunals ordförande Margareta Bohman.
Kommun – Snittlön
1. Täby – 27 700
2. Nacka – 27 400
3. Uppl Väsby – 27 200
4. Vellinge – 27 000
5. Sollentuna – 26 800
6. Solna – 26 700
7. Lidingö – 26 400
8. Sigtuna – 26 400
9. Stockholm – 26 400
10. Danderyd – 26 300
Värmdö – 26 200
Utanför stadshuset står Fredrik Josefsson, 27 år. För ett halvår sedan började han jobba som konsult i kommunen genom ett bemanningsföretag. Och tydligen har han skött sig bra, för sedan några veckor tillbaka jobbar han direkt för Nacka kommun. Nu som informatör på stadsbyggnadsservice.
Ett klart lyft. Inte minst lönemässigt.
– Jag är nöjd med mitt avtal. Och jag är nöjd med att jobba i kommunen. Det är inte som i karikatyren på tv i ”Starke man”, utan det känns seriöst, säger han.
Lönemässigt har just Nackas kommunanställda ett försprång framför andra kommuner. Det visar SCB:s lönestrukturstatistik för 2011. Nackas kommunanställda tjänar i snitt 4 700 mer varje månad än sina kollegor i Ockelbo.
I snitt tjänar en kommunanställd i Nacka 27 400 kronor, vilket är en bra bit över riksgenomsnittet på 25 000. Även Värmdö kommun, där snittet är 26 200 kronor, tillhör det övre skiktet i landet.
”De välbetalda är kvar”
Men lönerna skiljer sig mycket åt mellan de drygt 3 800 anställda. Stadsdirektören Lena Dahlstedt tjänade till exempel 98 000 kronor per månad förra året. Samtidigt kan ingångslönen för en anställd på ett äldreboende vara 17 500 kronor.
Margareta Bohman är ordförande för Kommunal Stockholm. Hon ser en anledning till att Nacka ligger högt i statistiken.
– Så här blir det om man privatiserar. Kvar i kommunen blir förstås de bättre betalda. Kommunals yrkesgrupper har över lag låga löner. Det blir som att jämföra äpplen och päron.
Avknoppning av hemtjänst, personliga assistenter, elevassistenter, barnomsorg, fritidsverksamhet och äldreomsorg innebär att många av Kommunals medlemmar inte nödvändigtvis är anställda av kommunen.
– Generellt kan man säga det, tar man bort dem som har lägst lön får man upp snittet.
Har era medlemmar högre lön i Nacka än i till exempel Sundbyberg?
– Nej, inte generellt. Inte inom Stockholms län. Vi gör lönekartläggningar varje år, men vi kan se att jämfört med ute i landet kan lönerna här ligga något högre.
Bekräftar bilden
Elisabeth Carle, personaldirektör på Nacka kommun, menar att den höga positionen på rankningen beror på flera saker, som löneläget i Stockholm och bra arbetsvillkor. Men hon bekräftar Kommunals bild av att en stor orsak är att många låglöneyrken drivs i privat regi:
– Det påverkar genomsnittslönerna eftersom marknadslönerna för vårdbiträden, personliga assistenter och barnskötare är lägre än för andra stora yrkesgrupper, som lärare, förskollärare och socialsekreterare.
Tillbaka till Fredrik Josefsson vid stadshusets entré. Han säger att han kan se en framtid i kommunen. Ett generationsskifte pågår, tycker han sig se, och en konsekvens är att många unga personer har fått jobb i stadshuset.
– Det är väldigt lärorikt att jobba med folk som varit här i 40 år, men det är också kul att umgås med folk i sin egen ålder. Jag har också sett att många på min avdelning har gått vidare inom kommunen, så vill man jobba sig uppåt finns möjligheten.
Gustav Grändeby
Jörgen Löwenfeldt