M-politikerna Lars-Erik Alversjö, Erik Langby, Ulla Hamilton, Cathrin Bergenstråhle, Christer G Wennerholm och Sten Nordin firade torsdagens överenskommelse.
FOTO: Jenny Frejing
Ny pakt ska skynda på t-bana
Nacka
09:55 | 19 mars 2012
Majoritetspolitikerna i landstinget, Stockholms stad och Nacka vill påskynda arbetet med en tunnelbana till Nacka.
De bekostar tillsammans en förstudie av dragningen för 20 miljoner. Tunnelbanan kan i bästa fall stå klar om 13 år.
Exakt vilka beslut som kommer att behöva tas på vägen mot att tunnelbanan faktiskt byggs är för tidigt att säga. Men det är en mängd steg som ska passeras innan allt är utrett och alla tillstånd getts.
En idéstudie för hela ostsektorns trafik har arbetats fram det senaste året och enligt de senaste uppgifterna kan den komma att presenteras för landstingets trafiknämnd i april.
Därefter ska en förstudie göras, till exempel en sådan som allianspartierna nu beslutat starta av en dragning av tunnelbana till Nacka.
Därefter ska en järnvägsutredning göras och sedan en järnvägsplan.
Bygghandlingsprojektering och upphanding av entreprenörer är ytterligare steg innan man kommer till själva bygget.
Parallellt med det kommer en rad tillstånd för projektet att behövas.
En miljöprövning behöver göras, trots att tunnelbanan gör under mark. Till exempel berör dragningen national-stadsparken i Stockholm. En vattendom kommer också att behöva göras, liksom en prövning av luftkvaliteten i tunnelmiljön.
Källa: SL
Överenskommelsen handlar inte om någon helhetssyn för ostsektorn, som den som landstingets trafiknämnd arbetar med.
Den rör bara en tunnelbaneutbyggnad från Kungsträdgården till centrala Nacka, men det är ändå ett projket på uppemot 15 miljarder.
– Vi har sett att tunnelbanan kan isoleras som en enskild fråga och vi har tagit fram ett samarbete kring förstudien. Det är inte bara en landstingsfråga, sa kommunstyrelsens ordförande i Nacka, Erik Langby, M, på en stor pressträff nere i Kungs-trädgårdens tunnelbanestation i förra veckan.
Snabbt betyder dyrt
Tunnelbanan till Nacka ska stå färdig ”så snabbt som det någonsin är möjligt”, och en förstudie påbörjas ”snarast”, enligt trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm, M, som tidigare sett spårvägar som lösningen för Stockholm.
– Vi har tidigare visat att vi kan ta beslut som påskyndar satsningar, som Citybanan, säger han.
Det innebär att tunnelbanan kan stå färdig tidigare än 2030, som tidigare varit på tal.
I ekvationen ingår dock att en snabbare utbyggnad kan kosta mer.
– Regeringen har sagt att det tar för lång tid att planera i dag, med till exempel överklaganden. Det kan ta tio år att planera något som byggs på sju år. Det måste gå snabbare att bygga, säger Erik Langby.
Befolkningsökning ett skäl
Tunnelbaneutbyggnaden ska nu rivstartas, trots att Moderaterna i landstinget så sent som i februari röstade ner just ett sådant förslag från Socialdemokraterna.
Då hänsvisade man till att en förstudie inte bör påbörjas innan ett ordentligt underlag är på plats, eftersom kompletteringar i efterhand kan innebära ökade kostnader och förseningar.
Nu motiveras rivstarten med den kraftiga befolknings-ökningen i Stockholmsområdet, inte minst i Nacka.
– Nacka är en del av regionkärnan i Stockholm, men har flaskhalsar i Danvikstull och Slussen. Överenskommelsen handlar om att göra det här tillsammans. Nacka, Stockholm och landstinget, säger Erik Langby.
Förstudiens huvudalternativ, som inte minst Stockholms stad förespråkar, innebär en sträckning via Sofia på Södermalm och Hammarby sjöstad till Nacka. Den sträckningen ska undersökas ”i detalj”.
Men förstudien ska också innehålla alternativ. En sträckning via Djurgården är ett, och en kombinerad österled och tunnelbana ett annat.
– Vi har markerat ett huvudalternativ, men lagen säger att vi ordentligt måste utreda alla alternativ, säger Erik Langby.
Nacka, Stockholms stad och landstinget delar på kostnaden – 20 miljoner – för en förstudie men för en utbyggnad är statliga pengar en förutsättning. Några löften om finasieringen kunde de moderata politikerna inte presentera i torsdags.
– Men vi har goda kontakter med regeringen. Då blir det lättare.
”Tuffa förhandlingar”
En styrgrupp bestående av tjänstemän, konsulter och politiker från majoriteten och oppositionen i Nacka, Stockholm och landstinget ska samordna förstudien.
– Det kommer att krävas tuffa förhandlingar innan allt, inklusive finansieringen, är klart, säger Christer G Wennerholm.
Förstudien ska kunna vara klar under nästa år.
Lennart Spetz
lennart.spetz@nvp.se