Fryshusets kök och kafé är ett välkomnande ställe.
Varmt mottagande för Lunchpatrullen i Fryshuset
Lunchpatrullen
13:27 | 01 mars 2011
Fryshusets kök och kafé är mysigt, välkomnande och ålderblandat. Om alla
varmrätter höll samma höga klass som salladen, skulle det inte finnas något att klaga på.
Adress: Mårtendalsgatan 6, Hammarby Sjöstad
Pris: 78 kronor för dagens lunch, inklusive sallad, bröd och kaffe.
Service: Glad, snabb och uppmärksam.
Mat: Stora portioner av mat med inspiration från såväl Asien som svensk husmanskost.
Atmosfär: Tillåtande, trevlig, avslappnad och välkomnande.
Miljötänkade: Inte uttalat
Betyg: 4 av 5
Så fort vi kliver in på Fryshusets kök och kafé känner vi oss välkomna. Ett trivsamt sorl fyller den ombonade lokalen, ljuset från takfönstren faller ner över borden och personalen hälsar med ett leende. Och det första, goda intrycket håller i sig.
På salladsbordet finns sju alternativ, däribland vitkål, kikärtsröra och kidneybönsallad. Samtliga är mycket välsmakande, framför allt de rivna morötterna, som har en frisk men samtidigt lite pepprig smak. Till detta finns ett fantastiskt gott, mjukt bröd med kummin, så nybakat att det fortfarande är ljummet.
Huvudrätterna når nästan lika högt.
Pastan med oxfilé, paprika och champinjoner (78 kronor) är, precis som det står på menyn, krämig. Köttet är saftigt, spaghettin al dente och smaken mild och god.
Även nästa pastarätt, med pesto och kräftstjärtar (78 kronor), smakar bra. Med ruccolablad och minitomater som garnering, känns det också som man har tänkt till kring hur den ser ut. Portionen är dessutom så generös att även den riktigt hungrige lär bli mätt.
Förtjusta trots småmissar
Couscousen med pumpa, kikärtor och stekt chili (78 kronor) är lika mättande. Rejäla pumpa- och morotsbitar tronar ovanpå grynen, tillsammans med en avlång, grön paprikavariant. Rätten är tilltalande för ögat, men smaken är lite för mesig. Den utlovade chilin märks inte mycket. Dessutom är couscousen inte genomvarm.
Trots småmissarna är vi förtjusta. Hela restaurangen inbjuder till otvungen samvaro, med många slags människor kring borden, både unga och äldre. Samtidigt är det tydligt att man har ansträngt sig med inredningen, med till exempel en liten barnhörna och glittergirlanger i taket.
Ett toppenställe, helt enkelt, väl värt ännu fler besökare.
LUNCHPATRULLEN