FAMILJENYTTSe fler Dagens namn: Matilda, Maud

Kontakta NVP
Tipsa NVP
Om NVP
Söndag
14 mars 2010

LUNCHPATRULLEN
/Global/Nyhetsbilder/2010/Mars/athenakolumnPUFF.gif

Ett besök på Athena ger välbehövliga sommarvibbar. Lunchpatrullen blir ordentligt mätt för en billig peng, men önskar en mer färgglad matupplevelse.

Trevligt och prisvärt... men lite trist
SÖK PÅ NVP.SE

Skriv ditt sökord nedan

SALTSJÖQVARN
/Global/Nyhetsbilder/2010/Februari/Salts%C3%B6kvarnpUFF.jpg

Det har malts spannmål i kvarnen i över hundra år. Nu öppnar Elite Hotels Marina Tower, med pool och spa mitt i byggnaden.

Lyxig blandning har fyllt öde kvarn
BLOGGARNA

Välkommen till NVP:s bloggsida!
Startsida blogg

Senaste inläggen:

12 mar Anna Åhlgren
Bra eller...
12 mar Hannu Cronemyr
Chokladprovning á la Aronsborg
12 mar Skuru Handboll
JSM VINNARE?
12 mar Tina Åberg
Posten.....
12 mar Skuru Handboll
Kvartsfinal 1
NVP:S NYHETSBREV

Här anmäler du dig till NVP:s nyhetsbrev, med de senaste lokalnyheterna.

SUDOKU
/Global/Puffbilder/sudoku.gif

Spela det omtyckta spelet Sudoku på NVP.se. Klicka på länken nedan för att spela.

Spela Sudoku
OM NVP
TIPSA NVP
/Global/Puffbilder/smsmms.jpg

Mejl eller SMS

Tipsa NVP

Nacka Värmdö Posten

Besöksadress:
Värmdövägen 205

Postadress:
Box 735
131 24 Nacka
Tel Annons: 08-555 266 10
Tel Red: 08-555 266 20
Fax: 08-555 266 41

 

”Min firma har smutsats ner”

Nyheter 00:00 | 28 juni Hüseyin Öcal tycker att hans restaurang Anna Vera orättvist hamnat i centrum efter skottlossningen i Fisksätra. – Det som hänt har inget med min restaurang att göra, säger han.


Det enda jag gjorde var att ringa för att hjälpa till, säger krögaren Hüseyin Öcal.
Foto: Jenny Frejing
Hüseyin fanns på plats i restaurangen under söndagen då skotten föll.
– Först trodde jag att något ramlat ner i köket, men sen såg jag två personer ligga ner på torget utanför, säger Hüseyin.
En 22-årig man hade skjutits i bakhuvudet av en 30-årig gärningsman, som nu sitter häktad misstänkt för försök till mord.

Folk stirrar
Budskapet kablades snabbt ut. Flera medier, däribland NVP, berättade om skottdramat inne på restaurangen. På polisens hemsida fanns samma uppgift. Trots att mannen i själva verket sköts utanför.
– Jag ville bara hjälpa till, men på grund av att jag ringde från min firma har den smutsats ner. Folk som går förbi här stirrar in i restaurangen och alla i hela Sverige har läst om det här, säger Hüseyin.
Samtidigt finns det restauranggäster som tycker polisen agerat osmidigt. En man berättar att samtliga personer i lokalen avkrävdes legitimation. När vissa inte ville samarbeta uppstod en diskussion där en polisman ska ha hotat med att dra in restaurangens serveringstillstånd.
– Man kan undra om de var här för att göra en mordutredning eller för att se om folk var fulla eller nyktra. Jag vet hur mycket jag kan servera och om någon är nykter, för full eller påtänd. Men samtidigt vill jag inte säga dåliga saker om polisen. Jag förstår att de var stressade, säger Hüseyin.

Möte med kommunen
På måndagen i förra veckan var han kallad till möte med tillståndsenheten på Nacka kommun på grund av polisens misstankar om överservering.
– Det var en rent allmän diskussion och handlade inte om skottlossningen, säger Carina Eriksson på tillståndsenheten.
– Vi konstaterade att restaurangen ligger i ett svårt läge och vi ser att det händer mycket där i förhållande till andra restauranger. Men de har inte fått någon varning. Jag tror inte att det är just krogverksamheten som orsakar problemen.



 

 
VÅRTECKEN
/Global/Nyhetsbilder/2010/Mars/tussilagokolumnPUFF.gif

Efter en lång och kall vinter kommer vår, det är i alla fall vad vi på NVP vill tro. Mejla in bilder på era finaste vårtecken för att visa att vi har rätt!

LEDAREN
/Global/Personal/Anders-145.jpg

Anders Milde

Med den rödglödgade oppositionsledaren Lars Bryntesson i spetsen kräver Värmdö fri lejd över bron. På andra sidan står Erik Langby.

Kommunkamp mitt på Skurubron
WEBBREDAKTIONEN

Vet du något vi borde skriva om? Tipsa oss!
Jens Krey, redaktör – 08-55526628
Petra Eriksson, reporter – 08-55526633

NYTT PÅ NVP.SE
/Global/Nyhetsbilder/2009/Oktober,%20November,%20December/twitter.jpg

Följ NVP.se på Twitter

Snabba nyheter – och dialog
DET HÄNDE 2009

Vad hände under 2009? Vi har samlat det mest minnesvärda.
Nacka
Värmdö

KRÖNIKA
/Global/Personal/Tiina-Nevala_145.gif

Tiina Nevala

Så varför inte ta en kaka till och bädda in sig i lite mer kroppsfett?

Näe du, det är vår nu!
JUNIORREDAKTIONEN
/Global/Nyhetsbilder/2010/Januari/juniorpuff.jpg

Gör som Joel Dawit, 12. Bli juniorreporter på NVP!

Vill du bli NVP:s nya juniorreporter?
TRAFIKEN JUST NU
TABELLER

Håll koll på ditt lokala lag. Här finner du resultat och tabeller till över 150 lag i Nacka och Värmdö.

Alltid senaste resultaten
VECKANS ROS

Läs vilka som fått rosor just den här veckan eller skicka egna.

Se veckans rosor
ANNONS

Hus i Hua Hin Thailand

70 kvm, pool, med TuckTuck 6 minuter till stan, till vit strand 11 min. Nytt frächt. Uth 2500:-/v. Tel 570 350 73.

Se fler annonser
EVENEMANG

PÅ GÅNG

Vad händer i Nacka och Värmdö just i dag? Hitta evenemangen här.

Guiden uppdateras varje dag
 
 
Annonser
 

Creative director: John Bark | Formgivare: Ivica Prgomet

Producerat av