FAMILJE NYTTSe fler Dagens namn: Alfhild, Alva

Kontakta NVP
Tipsa NVP
Om NVP
Fredag
3 september 2010

VALET 2010

Vilka är de viktigaste frågorna? Hur ska förslagen bli verklighet?

NVP granskar partierna i Nacka.

NVP granskar partierna i Värmdö

Följ all bevakning på valsidan
SÖK PÅ NVP.SE

Skriv ditt sökord nedan

CIRKUS
/Global/Nyhetsbilder/2010/Augusti/PUFFcirkusprofessor.jpg

"Som liten var jag rädd för många saker, men jag utmanade alltid mig själv", säger Tilde Björfors som grundade Cirkus Cirkör.

Tilde gjorde cirkusen hemtam i Sverige
BLOGGARNA

Välkommen till NVP:s bloggsida!
Startsida blogg

Senaste inläggen:

01 sep Hannu Cronemyr
Lyxig båttur
31 aug Skuru Handboll
Back on track
30 aug Lisbeth Tell
Skitstövel!
27 aug Lisbeth Tell
Beröm till Värmdö kommuns bygglovshandläggare på sommarkvällsvandring
26 aug Lena Furberg
Båtlivet
NVP:S NYHETSBREV

Här anmäler du dig till NVP:s nyhetsbrev, med de senaste lokalnyheterna.

SUDOKU
/Global/Puffbilder/sudoku.gif

Spela det omtyckta spelet Sudoku på NVP.se. Klicka på länken nedan för att spela.

Spela Sudoku
TIPSA NVP
/Global/Puffbilder/smsmms.jpg

Mejl eller SMS

Tipsa NVP
OM NVP

Nacka Värmdö Posten

Besöksadress:
Värmdövägen 205

Postadress:
Box 735
131 24 Nacka
Tel Annons: 08-555 266 10
Tel Red: 08-555 266 20
Fax: 08-555 266 41

 

Exklusiv resort börjar sälja andelsboende

Nyheter 00:00 | 29 maj 386 000 kronor för en semestervecka. Det är prislappen om du vill köpa någon av de dyraste "sviterna" på Restaurantholmen resort, som kommer att vara inflyttningsklart i slutet av nästa år på.


"Vi har inte sett något liknande i Sverige förut", säger mäklaren Iréne Hildebrandt, som ska sälja de tolv sviterna i Restaurangholmens resort (den vita byggnaden i modellen). Den ska ligga mellan kallbadhuset och JM:s nya bostadsrättslägenheter. Foto: Jenny Frejing Håkan Carlsson är en av fem delägare i det företag som står bakom resorten:
– Det var lite av en slump att vi såg att JM höll på med det här projektet på Restaurantholmen och vi ser resorten som ett sätt att följa upp en hundra år gammal affärsidé. Bättre läge kan vi inte få. Det blir riktigt exklusivt.
Det finns inte så mycket att jämföra nya Saltsjöbaden resort med i Sverige, resorter är vanligare söderut och i Norge och Danmark, enligt Håkan Carlsson. Och en hel del spekulanter hoppas han kunna hitta utomlands.
– Vi är fortfarande nyfikna på hur stor intressegrupp det kan finnas, men vi tror att det finns en stor grupp utländska intressenter, tyskar kanske, som har ett gott öga till Sverige. Saltsjöbaden har fortfarande ett rykte som badort utomlands.

Ekgolv och inomhuspool
Varje svit är mellan 55 och 63 kvadrameter stor och kan köpas en vecka eller längre perioder. Köparen får tillgång till sin svit den eller de veckor man valt varje år framöver, så länge man väljer att inte sälja den igen. 4 950 kronor per år tillkommer i avgift för varje vecka. För avgiften får man, förutom en svit med ekgolv och valnötsmöbler, också tillgång till resortens spa, gemensamma utrymmen och restaurang.
– Inredningen ska inte vara vräkig, men exklusiv. Det ska finnas en inomhuspool med varmt saltvatten, träningsmöjligheter, grupprum och allmänna utrymmen att använda, reception som är öppen dygnet runt och städning varje dag, om man vill. Det ska motsvara ett fem-stjärnigt hotell, säger mäklaren Iréne Hildebrandt.

Hälsoprofil
Driften ska skötas av en huvudoperatör och underoperatörer för till exempel hälsobehandlingar.
Utöver de boende i sviterna tror Håkan Carlsson att anläggningen ska ta emot ett 30-tal besökare per dag, som utnyttjar konferensrum och spa.
– Livskvalitet har blivit poppis, sammanfattar Iréne Hildebrandt resortens hälsoprofil.
Hon ser såväl privatpersoner som företag som potentiella köpare och hoppades kunna skriva de första kontrakten förra veckan.
Hon tror att också november- och februari-veckor kommer att gå att sälja.
– Utlänningar kommer att vilja ha sommarhalvåret, framför allt tyskar och kanske kineser. Hösten kan vara den bästa tiden för en företagare som har en lugn period eller behöver kunna arbeta här. Att kunna sälja alla sviter alla veckor är dock inget Håkan Carlsson räknar med:
– Men vi hoppas. Målet är att sälja 40 procent av veckorna.




 
LEDAREN
/Global/Personal/Anders-145.jpg

Anders Milde

Vi har till och med sagt nej tack till en statsministerkandidat från Nacka.

Utan lokal koppling blir det nobben
WEBBREDAKTIONEN

Vet du något vi borde skriva om? Tipsa oss!
Petra Eriksson, webbredaktör/reporter – 08-55526633

KRÖNIKA
/Global/Personal/Tiina-Nevala_145.gif

Tiina Nevala

Såklart att de där jädra barnen är glada, gnisslar jag för mig själv i sängen, så mycket sol och glass som de får där på stranden.

Tvättstugan har blivit fritidsgård
NYHETER & DIALOG
/Global/Nyhetsbilder/2010/April/PUFF_nvp_socmedier.jpg

Följ NVP.se på:

Twitter
Facebook

SOMMARBILDER
/Global/Bildspel/2010_Bildspel/Sommarbilder/sommarpuff_hopp.jpg

Ni läsare har skickat in många fina sommarbilder till vårt bildspel. Mejla fler till red@nvp.se under rubriken "sommarbilden". Skriv namn och adress eftersom de bidrag som också publiceras i tidningen belönas med en trisslott.

TRAFIKEN JUST NU
TABELLER

Håll koll på ditt lokala lag. Här finner du resultat och tabeller till över 150 lag i Nacka och Värmdö.

Alltid senaste resultaten
VECKANS ROS

Läs vilka som fått rosor just den här veckan eller skicka egna.

Se veckans rosor
ANNONS

1:a i Nacka

Lärare i franska från Schweiz ska undervisa i Sthlm. Önskar boende i 1 år (minst 6 mån).
Fast inkomst goda ref. Tel 070-235 08 16, Thierry

Se fler annonser
EVENEMANG

PÅ GÅNG

Vad händer i Nacka och Värmdö just i dag? Hitta evenemangen här.

Guiden uppdateras varje dag
 
 
Annonser
 

Creative director: John Bark | Formgivare: Ivica Prgomet

Producerat av