Kontakta NVP Tipsa NVP Om NVP Fredag 3 september 2010
Egna ägg på Idunskolan Bilsemester – till Kapstaden Simon högg plats i piratserie Kul för barn, bara på nätet
Vilka är de viktigaste frågorna? Hur ska förslagen bli verklighet? NVP granskar partierna i Nacka. NVP granskar partierna i Värmdö
Veckans viktigaste:
Ändringar i busstrafiken upprör Ansträngt för Sjöstadsskolor
Det gröna Fisksätra blommar upp Se bildspelet
Skriv ditt sökord nedan
"Som liten var jag rädd för många saker, men jag utmanade alltid mig själv", säger Tilde Björfors som grundade Cirkus Cirkör.
Välkommen till NVP:s bloggsida! Startsida blogg Senaste inläggen:
Här anmäler du dig till NVP:s nyhetsbrev, med de senaste lokalnyheterna.
Läs veckans tidning
Spela det omtyckta spelet Sudoku på NVP.se. Klicka på länken nedan för att spela.
Mejl eller SMS
Nacka Värmdö Posten
Besöksadress: Värmdövägen 205 Postadress: Box 735 131 24 Nacka Tel Annons: 08-555 266 10 Tel Red: 08-555 266 20 Fax: 08-555 266 41
RSS - blogg
Sport 00:00 | 23 januari Spekulationerna har varit många – nu kan de upphöra. – Nej, det blir ingen handboll för mig den här säsongen, säger Katarina Arfwidsson.
NACKA HANDBOLLDiskussionerna om Katarina Arfwidsson eventuella come back har pågått sedan hon, efter fjolårets SM-final, klargjorde att hon skulle ta en time out fram till barnafödandet.Nu kommer hennes besked:– Inte den här säsongen i alla fall.Ronja fick en systerPå nyårsdagen föddes Ida som därmed blev lillasyster till treåriga Ronja.Sedan dess har tre veckor gått.– Ja, och senast jag födde dröjde det tre månader innan jag var i spel igen – och då var jag ändå inte i någon vidare form, säger Katarina som inte tränar mer än att hon börjat ta promenader.– Kroppen behöver lång tid för att återhämta sig. Visst kan man börja styrketräna, men samtidigt är det inte värt att stressa.Är du sugen på att spela igen?– Njaej, det är inte så att det spritter i kroppen i alla fall. Har Skuru varit i kontakt med dig?– Nej, de vill nog låta mig få tid att tänka och vila först. Men jag har tidigare sagt till dem att jag inte vet hur jag ska göra. Kanske hör jag av mig till dem när jag väl vet det.EM lockarNågot som svensk damhandboll ser fram emot är det egna arrangemanget av EM nästa år – det är en turnering som även lockar ”Kattan”.– Det skulle vara roligt att uppleva. Och om jag börjar spela igen kommer det att vara stenhård satsning mot EM och landslaget som gäller. Det är bara därför som jag vill tillbaka, säger hon.Katarina Arfwidsson håller kontakten med Skuru genom kamrater i laget. Men hittills under säsongen har hon bara sett dem spela en gång, mot Spårvägen (förlust 21-22).Hur tycker du att Skuru uppträder i år?– De har varit slarviga ibland, men bra när de skärpt till sig. Men det är ju svårt att säga efter bara en match.Skulle du kunna tänka dig att spela för en annan klubb än Skuru?– Tja... Jag säger varken bu eller bä på det. Det finns så klart andra klubbar. Vi får se, inga har i alla fall kontaktat mig. De låter mig vara ifred, de också, så nu är jag bara mammaledig, säger Skurus flerfaldiga skyttedrottning, ”Kattan” Arfwidsson.Ingemar Lundin
Anders Milde
Vi har till och med sagt nej tack till en statsministerkandidat från Nacka.
Vet du något vi borde skriva om? Tipsa oss! Petra Eriksson, webbredaktör/reporter – 08-55526633
Tiina Nevala
Såklart att de där jädra barnen är glada, gnisslar jag för mig själv i sängen, så mycket sol och glass som de får där på stranden.
Följ NVP.se på:
Twitter Facebook
Ni läsare har skickat in många fina sommarbilder till vårt bildspel. Mejla fler till red@nvp.se under rubriken "sommarbilden". Skriv namn och adress eftersom de bidrag som också publiceras i tidningen belönas med en trisslott.
Live från Trafiken.nu
Nacka: Skurubron Forum Nacka 222:an vid Ryssviken Värmdö: Grisslinge Ålstäket Mölnviksrondellen
Håll koll på ditt lokala lag. Här finner du resultat och tabeller till över 150 lag i Nacka och Värmdö.
Läs vilka som fått rosor just den här veckan eller skicka egna.
1:a i Nacka
Lärare i franska från Schweiz ska undervisa i Sthlm. Önskar boende i 1 år (minst 6 mån). Fast inkomst goda ref. Tel 070-235 08 16, Thierry
PÅ GÅNG
Vad händer i Nacka och Värmdö just i dag? Hitta evenemangen här.
Creative director: John Bark | Formgivare: Ivica Prgomet
Producerat av